Conjugarea verbului a pseudoprefixa



Atenție! Acest verb nu există...

Mod INDICATIV:

prezent

eu pseudoprefixez
tu pseudoprefixezi
el/ea pseudoprefixează
noi pseudoprefixăm
voi pseudoprefixați
ei/ele pseudoprefixează

imperfect

eu pseudoprefixam
tu pseudoprefixai
el/ea pseudoprefixa
noi pseudoprefixam
voi pseudoprefixați
ei/ele pseudoprefixau

mai mult ca perfect

eu pseudoprefixasem
tu pseudoprefixaseși
el/ea pseudoprefixase
noi pseudoprefixaserăm
voi pseudoprefixaserăți
ei/ele pseudoprefixaseră

perfect compus

eu am pseudoprefixat
tu ai pseudoprefixat
el/ea a pseudoprefixat
noi am pseudoprefixat
voi ați pseudoprefixat
ei/ele au pseudoprefixat

perfect simplu

eu pseudoprefixai
tu pseudoprefixași
el/ea pseudoprefixă
noi pseudoprefixarăm
voi pseudoprefixarăți
ei/ele pseudoprefixară

viitor

eu voi pseudoprefixa
tu vei pseudoprefixa
el/ea va pseudoprefixa
noi vom pseudoprefixa
voi veți pseudoprefixa
ei/ele vor pseudoprefixa

viitor anterior

eu voi fi pseudoprefixat
tu vei fi pseudoprefixat
el/ea vor fi pseudoprefixat
noi vom fi pseudoprefixat
voi veți fi pseudoprefixat
ei/ele vor fi pseudoprefixat

Mod CONJUNCTIV:

conjunctiv perfect

eu să fi pseudoprefixat
tu să fi pseudoprefixat
el/ea să fi pseudoprefixat
noi să fi pseudoprefixat
voi să fi pseudoprefixat
ei/ele să fi pseudoprefixat

conjunctiv prezent

eu (să) pseudoprefixez
tu (să) pseudoprefixezi
el/ea (să) pseudoprefixeze
noi (să) pseudoprefixăm
voi (să) pseudoprefixați
ei/ele (să) pseudoprefixeze

Mod CONDIȚIONAL:

condițional perfect

eu aș fi pseudoprefixat
tu ai fi pseudoprefixat
el/ea ar fi pseudoprefixat
noi am fi pseudoprefixat
voi ați fi pseudoprefixat
ei/ele ar fi pseudoprefixat

condițional prezent

eu aș pseudoprefixa
tu ai pseudoprefixa
el/ea ar pseudoprefixa
noi am pseudoprefixa
voi ați pseudoprefixa
ei/ele ar pseudoprefixa
Distribuie pe Facebook
Google+